Venkohled

Studie dánských vědců: Děti, které tráví čas v přírodě, jsou v dospělosti šťastnější

Všichni intuitivně víme, že pobyt v přírodě prospívá fyzickému i duševnímu zdraví. Přesto se podle toho většinou nechováme. Celý den se hrbíme v kanceláři u počítače a o polední pauze cestou na oběd mžouráme na denním světle jako krtci. Domů se vracíme až večer. Jednou za pár týdnů vyrazíme na výlet a namlouváme si, že to stačí. Ale ono to nestačí. A k podobnému životnímu stylu vedeme i děti. Přijdou odpoledne ze školy a svalí se na gauč s telefonem v ruce. Večer se pak u kuchyňského stolu hrbí nad domácími úkoly.

Nedávno publikovaná rozsáhlá studie dánských vědců prokázala, že děti, které vyrůstají v prostředí obklopeném zelení, mají o 55 % nižší výskyt psychických nemocí v dospělosti. Studie zkoumala životní podmínky takřka 950.000 lidí v letech 1985 – 2013 a to už je celkem slušný statistický vzorek.

Příčiny tohoto jevu nejsou úplně objasněné. Je to zdravý vzduch ze stromů a uklidňující zelené prostředí? Nebo mají děti v přírodě více pohybu a více sportují? Hrají si spíše ve skupinách a navazují zdravé sociální vazby? Stávají se v přírodě odolnějšími a učí se trpělivost? Možná od každého trochu. Každopádně platí, že čím více času stráví děti v přírodě a zeleni, tím budou v dospělosti zdravější a šťastnější.

S dětmi na raftu na Orlici

Dřív jsem hodně spoléhal na víkendové výlety. Ale těch je příliš málo. Naštěstí bydlíme v domě se zahradou, jak mi ostatně každé ráno připomínají bolavá záda. Chci, aby děti i ve všední dny trávily mnohem více času na zahradě. Alespoň přes léto. U zahradního stolu si mohou dělat domácí úkoly. S trochou běhání po schodech mezi kuchyní v patře a zahradou můžeme venku společně večeřet. V dřevěném zahradním domku jsem zprovoznil chemické WC. Dole pod stromy je trampolína, nahoře na sluníčku bazén. V nejbližších týdnech chci dát do pořádku houpačku.

Aby děti chtěly chodit ven, musíme být venku i my. K zahradnímu stolu naštěstí dosahuje domácí Wi-fi, tak je docela dobře možné, že některý z nejbližších článků pro Venkohled už budu psát venku, pod slunečníkem, za bzukotu hmyzu a sekaček od sousedů.

Výlety za dobrodružstvím a poznáním budou vždy na prvním místě! Nikdy je nechci měnit za pohodu na zahradě. Ale pro všední dny by odpočinková a obytná část zahrady mohla být dobrou volbou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *