Venkohled

S dětmi naučnou stezkou Okolo Zelené hory

Po delší přestávce zapříčiněné zdravotními i osobními komplikacemi jsme se začátkem listopadu s dětmi konečně dostali ven. Alespoň na krátko, na naučnou stezku Okolo Zelené hory u Žďáru nad Sázavou.

U známého kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře jsme se moc nezdrželi. Poutní místo prochází rekonstrukcí, kostel byl zavřený a na ploše bývalého hřbitova leží namísto nebožtíků stavební materiál.

Ambit obklopující kostel svatého Jana Nepomuckého

Tak jen povinná procházka ikonickým ambitem (čti křížovou chodbou) a pak už nás ledový vítr s kapkami deště rychle zahnal z kopce dolů mezi stromy. Kouzelný a prosluněný barevný podzim už byl v listopadu ve Žďárských vrších nenávratně pryč.

Naučná stezka Okolo Zelené hory

Nejzajímavější část naučné stezky Okolo Zelené hory vede jednoznačně kolem Konventského rybníka a Přírodní památky Louky u Černého lesa. Cesta vede přes četné dřevěné lávky mezi mokřady a člověk by skoro ani nevěřil, jak hezká místa jsou jen kousek od rušné silnice i průmyslových areálů na okraji města.

Meandry Stržského potoka v PP Louky u Černého lesa
Naučná stezka Okolo Zelené hory

Druhá polovina stezky už nestojí za řeč. Snad jen malá zacházka za sousoším Hraniční kámen – s moravskou orlicí a českým lvem. Podobných zajímavých soch Michala Olšiaka je na Žďársku víc než dvacet a nabízejí atraktivní cíl třeba pro výlet na kole

Sousoší Hraniční kámen

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *