Venkohled

S dětmi na Velkou Deštnou

NÁROČNOST

13,5 km (okruh), 3h15m, do kopce a zase z kopce. Pro dobrodružné povahy sjízdné i se sportovním kočárkem.

PARKOVÁNÍ

Velké parkoviště Zákoutí, Deštné v Orlických horách. Zdarma.

Když jsme byli naposledy na Velké Deštné, Klárce byly tři měsíce a nesla se v šátku. Na vrcholu stál jen dřevěný posed. Od té doby jsem párkrát běhal kolem na běžkách nebo na sněžnicích, ale nahoru se nepodíval. Dnes je z Klárky velká slečna, co se brzy začne rozmýšlet o vlastní cestě životem. A na vrcholu stojí impozantní rozhledna.

S Katkou a dětmi (o psu nemluvě) jsme vyšli z parkoviště Zákoutí v horní části Deštného a po modré vystoupali podél bezejmenného přítoku říčky Bělé do Luisina Údolí. Původně dřevorubecká osada patří k těm nejmalebnějším místům Orlických hor.

Z Luisina údolí je na Velkou Deštnou už jen kousek. My jsme se ale vydali malou oklikou, přes sedlo Pod Jelenkou. V květnu ještě ležely na cestách zbytky sněhu. Na samotném vrcholu stojí nová rozhledna. Katka říká, že z dálky vypadá jako panelák. Jistou impozantnost jí ale nelze upřít (té rozhledně, samozřejmě). A z vrcholu je moc pěkný výhled.

Z Velké Deštné jsme se nejkratší cestou vrátili do Luisina údolí a protože holky měly ještě dost sil,    zpět do Deštného jsme to vzali oklikou po zelené značce přes místní sjezdovky. Turistická stezka totiž křižuje místní vleky Marta I a II. Sjezdovky jsou jizvy na tváři hor, ale v zimě je taky rádi využíváme.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *