Venkohled

Katherine Rundell, Dobrodruh

V posledních letech to vypadá, že každá dobrodružná kniha pro mládež se musí jen hemžit upíry, kouzelníky, nemrtvými a další fantastickou havětí. Stačí se podívat na libovolný seznam populárních Young Adult knih. V právě v tomto kontextu je Dobrodruh Katherine Rundell moc milé překvapení. Jde totiž o klasické dobrodružství jak ze staré školy. Havárie letadla a malá skupinka čtyř dětí ztracená v neprostupné amazonské džungli.

Jako kluk jsem přečetl stovky dobrodružných knih. Autoři jako Arthur Ransome, Jack London, Jules Verne, Karel May nebo Alexandre Dumas provázeli celé mé dětství. A v současných knihách mi ta klasická dobrodružství trochu chybí. Takže pokud také vzpomínáte na dětská léta a tehdejší kánon knih, a chcete ve svých dětech podporovat objevitelského a dobrodružného ducha, zkuste třeba tenhle jednoduchý příběh.

Jedinou výhradu mám k překladu. Možná za tím byla nějaká marketingová úvaha, ale The Explorer bych jako Dobrodruh nepřekládal, dokonce ani v rámci samotného příběhu to nedává moc smysl.

Nakladatelství Argo, 2020, 356 stran.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *