Venkohled

S dětmi na Soumarské rašeliniště

NÁROČNOST

10 km (okruh), 2h20m. Po deštích velmi dobrodružné.

PARKOVÁNÍ

Parkoviště Soumarský Most (zdarma).

ATRAKTIVITA

Protože naučná stezka Soumarským rašeliništěm je dlouhá pouhopouhých 1,5 km, naplánovali jsme delší okruh z Soumarského Mostu po části Prachatické zlaté stezky směrem na Volary a poté zpět přes mokřiny podél Teplé Vltavy. Samotné rašeliniště mělo být to nejzajímavější na samotný závěr. To jsme ještě netušili, že zlatý hřeb výletu nás čeká jinde.

Soumarská část Prachatické zlaté stezky je velmi pohodová, většinou vede po asfaltových lesních cestách a nabízí malebné výhledy na osamocené chalupy rozeseté po šumavských stráních. Cestou jsme přemýšleli, jak se tady asi celoročně bydlí, zima musí být krušná.

Mám moc rád Terryho Pratchetta. S nadšením jsem přečetl všech jednačtyřicet dílů jeho Úžasné Zeměplochy. Jedna z knih odkazuje na hrubou kletbu “Zajímavé časy na vás!”. A sotva jsme se přiblížili k mokřinám kolem Teplé Vltavy, cesta začala být zajímavá.

Cesta byla mokrá, místy mokrá

Část stezky při okraji I. zóny NP a bažiny Březina byla kompletně pod vodou. Pokusy zatopené místo obejít vedly jen do hlubších bažin. Nakonec nezbylo než sundat boty a bažinu přebrodit. Vody bylo místy skoro po kolena. Pro holky jeden z největších zážitků celé šumavské dovolené.

Teplá Vltava

Samotné Soumarské rašeliniště bylo po dobrodružství v bažinách překvapivě suché, celkem nudné a nepříjemně zalidněné. I když stále mnohem lepší než Chalupská slať (link). Prošli jsme naučnou stezku, rozhlédli se po rašeliništi z dřevěné vyhlídkové věže a na závěr jsme vykoupali protestujícího zabahněného psa ve Vltavě.

Soumarské rašeliniště
Soumarské rašeliniště – dřevěná vyhlídková věž
Soumarské rašeliniště – povalový chodník
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *