Venkohled

Pálava – pěší okruh přes hrad Děvičky a Sirotčí hrádek

NÁROČNOST

17 km (okruh), 4h30m, převýšení 800 m.

PARKOVÁNÍ

Parkoviště Základní škola Dolní Věstonice, zdarma.

ATRAKTIVITA

Pálava a blízký Lednicko-valtický areál jsou jedním z největších turistických lákadel Jižní Moravy. Pálava, to jsou prosluněné vinice, unikátní vápencový hřeben Pavlovských vrchů, skalní stepi a takřka středomořský ráz krajiny. Jde také o nejteplejší oblast České republiky. Dobře se tu žilo odpradávna, vždyť právě tady se našla slavná Věstonická venuše.

Pokud jde o pěší turistiku na Pálavě, pak není moc o čem přemýšlet, v podstatě jedinou zásadní cestou je červená hřebenovka přes Pavlovské vrchy. Na hřebeni jsou i dvě středověké zříceniny – Děvičky (Dívčí hrady) a Sirotčí hrádek.

My jsme jako výchozí bod zvolili Dolní Věstonice. Pozor, parkoviště Na Návsi v centru Dolních Věstonic, zakreslené na Mapy.cz, už neexistuje. Ale dá se pohodlně zaparkovat o pár ulic vedle, před místní základní školou.

Z Dolních Věstonic cesta stoupá přes řadu vinic až na hřeben a k hradu Děvičky. Vstup je zpoplatněný (50 Kč za dospělého a 30 Kč za dítě). Dívčí hrady jsou impozantní. A bylo by tam opravdu krásně, nebýt zhruba stovky dalších návštěvníků.

Hrad Děvičky
Hrad Děvičky

O dvě hodiny a devět kilometrů jižněji, na Sirotčím hrádku, nebyla ani noha. Hrádek je volně přístupný a má své kouzlo.

Sirotčí hrádek
Sirotčí hrádek

Z celého okruhu Pálavou je asi nejatraktivnější samotný hřeben Pavlovských vrchů, především svahy nejvyššího vrcholu Děvín. Člověk si tu chvilkami připadá jako ve středomoří, nebo v podhůří vápencových Julských Alp.

Pálava, skalní step
Pálava, skalní step
Pálava, výhled na nádrž Nové Mlýny
Pálava, výhled na nádrž Nové Mlýny
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *