Venkohled

Na skok v Benátkách

V Benátkách jsme se stavili na zpáteční cestě z rodinné dovolené na ostrově Elba. Neměli jsme konkrétní plán, žádný seznam památek a význačných míst, jen chuť ztratit se na půl dne v úzkých uličkách mezi malebnými kanály a nasát atmosféru místa.

V samotném historickém městě na ostrovech je násobně dražší ubytování. K tomu se přidává i problém s parkováním, k hotelu se dá zajet tak leda na člunu, auto musí zůstat odstaveno na okraji ostrovů. Takže mnohem výhodnější je ubytovat se na pevnině a do Benátek přejet autobusem nebo vlakem.

My jsme zvolili jeden z těch hotelů typu vyspi-se-a-vypadni, s převážně asijskou klientelou, jen pár kroků od vlakového nádraží Venezia Maestre. Vlak na ostrovy jezdí zhruba každou čtvrthodinu, cesta trvá deset minut a přijde na 1.25 EUR/osobu. Pohoda.

Ráno jsou Benátky liduprázdné

Ráno jsou Benátky liduprázdné

V neděli v osm hodin ráno je v historických Benátkách liduprázdno. Vycházíme od nádraží Venezia Santa Lucia zhruba směrem k Náměstí Svatého Marka a máme většinu úzkých uliček a typických kamenných mostů jen pro sebe.

Uličky a krámky starého města

Uličky a krámky starého města

Ve sterém městě je prý asi 100 kanálů, přes 400 mostů a asi 15 000 domů stojících na dubových kůlech zaražených do mělkého moře. Vedle chudších domů s dveřmi jen pár centimetrů nad vodní hladinou tu stojí byzantské, gotické, renesanční i barokní stavby kostelů a paláců. Moderna naštěstí chybí.

Typická benátská "ulice"

Typická benátská “ulice”

Canal Grande, hlavní dopravní tepnu benátských ostrovů, přecházíme po Ponte di Rialto. Ikonický most je bohužel zakryt lešením. Jak se blížíme k náměstí Svatého Marka, lidí postupně přibývá. Gondoliéři nabízejí půlhodinovou projížďku za 80 EUR. Neuvěřitelná cena. Přesto se zdá, že zákazníků najdou dostatek.

Canal Grande

Canal Grande

Vyjít z úzkých křivolakých uliček na rozlehlé náměstí s velkolepou bazilikou Svatého Marka a přilehlým Dóžecím palácem, je doslova dech beroucí. Čekal jsem, že mě Benátky zklamou. Mají pověst turisticky přeexponovaného upadajícího místa a navíc nemám rád města a davy lidí. Ale opak byl pravdou. Benátky mě uchvátily.

Bazilika Svatého Marka

Bazilika Svatého Marka

Děti začínají být unavené. Uplácíme je zmrzlinou a benátskými maskami. S výjimkou gondol jsou v Benátkách normální ceny, včetně suvenýrů. Benátky si i přes obrovský nápor turistů zachovávají ducha místa, tady by se mohla Praha učit.

Gondoly v přístavišti

Gondoly v přístavišti

Vracíme se k nádraží Santa Lucia, tentokrát přes Ponte dell’Academia. V průběhu dopoledne všude přibývá lidí a Benátky trochu ztrácí své kouzlo. V poledne přejíždíme zpět na pevninu a krátce před půlnocí jsme doma u Pardubic. Půl den byl na nasátí atmosféry benátských ostrovů tak akorát.

Jeden ze stovky kanálů Benátek

Jeden ze stovky kanálů Benátek

Neviděli jsme Benátky v noci (určitě budou úžasné), ani jsme nebyli na prohlídce žádné z mnoha místních památek. Na Benátských ostrovech lze strávit týden a stejně neuvidíte všechno. Pro mladý bezdětný pár mohou Benátky nabídnout zajímavý program na prodloužený víkend. S malými dětmi ale skutečně stačí jedno dopoledne.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *