Venkohled

Medvědí soutěska

mapaMedvědí soutěska (Bärenschützklamm) je turisticky velmi oblíbená lokalita jen kousek od Štýrského Hradce (Graz). Průchod prudkým a divokým kaňonem tu zajišťuje na 160 dřevěných žebříků a lávek.

Strávili jsme s Katkou v Medvědí soutěsce druhou říjnovou sobotu. České cestovky sem většinou jezdí na otočku, v pět  ráno odjezd z Brna a navečer zase zpět. My ale raději volíme nocleh ve velmi příjemném Apartment & Studio Gruber-Erdmann. Po sedmi letech náš první pobyt bez dětí (samozřejmě se nám celou dobu stýskalo).

Do Medvědí soutěsky vyrážíme druhý den. Z parkoviště na okraji vesničky Mixnitz je to ke vstupu asi 45 minut ostrého stoupání. U pokladny se platí vstupné 3,5 EUR za osobu. A pak už začínají nekonečné žebříky a mosty.

Dřevěný chodník v Medvědí soutěsce začíná zvolna…

Dřevěný chodník v Medvědí soutěsce začíná zvolna…

… ale brzy začne přituhovat.

… ale brzy začne přituhovat.

Trasa je místy vzdušná, ale vždy naprosto bezpečná, až mi trocha adrenalinu chybí. Nejatraktivnější jsou samozřejmě úzká místa mezi skalami a nad vodopády ve spodní části soutěsky. Cestou se potkáváme s mladým párem. Slečna se na lávkách nad volnou hloubkou od pohledu necítí dobře. Přesto celou trasu zvládá projít.

Chodník soutěskou překonává značné převýšení…

Chodník soutěskou překonává značné převýšení…

… procházíme i oblastí nízkých mraků.

… procházíme i oblastí nízkých mraků.

Jednotlivé žebříky a lávky jsou očíslované, takže můžeme sledovat relativně pomalý postup vzhůru. V horní části se soutěska narovnává a prudkému vodnímu toku ubyde síla. V polovině října už jsou některé blízké Alpské kopce pokryté sněhem, ale tady je ještě příjemných +6 °C. Za dva týdny bude soutěska uzavřena na zimní sezónu. Rakušáci si už teď připravují dřevo na opravu chodníků po jarním tání.

V horní části soutěsky

V horní části soutěsky

Zhruba za hodinu a půl jsme nahoře. Soutěska je dlouhá tak akorát. Ke konci už to začíná být jednotvárné a 160 žebříků a lávek dá zabrat. Kousek nad soutěskou na nás čeká vážně se tvářící Kozorožec alpský. Klidně se pase jen několik málo metrů od cesty a nenechá se ničím rušit.

U pěkné dřevěné hospůdky s venkovní terasou chvilku posedíme a pak se malou oklikou přes lesy a horské pastviny vracíme zpět na parkoviště. Celá trasa trvá beze spěchu jen něco přes 4 hodiny.

Na podzim je tu snesitelné množství lidí, v sezóně to asi bude o hodně horší. O letním víkendu bych sem vůbec nejezdil, na žebřících budou regulérní fronty.

Bärenschützklamm (ultimativním cílem němčiny je prý složit veškeré lidské vědění do jednoho slova) nezklamala, je to opravdu atraktivní místo. A z Jižní Moravy se sem dá dojet autem za dvě a půl hodinky.

Aktualizace 8. 7. 2023: POZOR! Po zřícení skal je Medvědí soutěska uzavřena. Vstup do soutěsky je zakázán. Otevření se očekává na podzim 2023. Sledujte aktuální informace na oficiálních stránkách Bärenschützklamm. Dobrý zdroj posledních informací jsou i recenze Google.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *