Venkohled

Lyžování v Olešnici – Kačenčina sjezdovka

Ke sjezdovému lyžování jsem se vrátil po dlouhých letech teprve nedávno a jezdím tak strašně, že se mi chechtá i náš pes. Tak s dětmi vyhledáváme malá rodinná střediska s mírnými svahy. Mám rád taková místa. Na sjezdovce mě předjíždějí i čtyřletí prckové, ale na dětském svahu už jsem jednou potkal i horšího dospělého lyžaře, než jsem sám. Měl sice zřetelně neevropské rysy a sníh viděl poprvé v životě, ale stejně to potěšilo.

Kačenčina sjezdovka vévodí skromnému skiareálu  při chatě Juráška na východním okraji Olešnice v Orlických horách. Hlavní svah, obsluhovaný dvěma vleky poma, je dlouhý 400 m s převýšením 80 m (z nichž naprostá většina se odehrává ve spodních dvou třetinách).

Očekával jsem pohodové rodinné středisko s mírným svahem. Kačenčina sjezdovka je ale překvapivě prudká a relativně úzká, pro bojácné caparty dost nevhodná. Za naší návštěvy byla navíc puštěna sněžná děla. Silnou vrstvou čerstvého sněhu pod děly se jezdit nedalo, takže sjezdovka byla ještě užší. Zbytek svahu byl zledovatělý a celkem nepříjemný.

K tomu čtyři stupně pod nulou a silný ledový vítr. Fakt zima. Měl jsem tak zmrzlé kulky, že každé zavěšení na vlek bylo doprovázeno tichým cinknutím.

Kačenčina sjezdovka

Mladší dcera to po povinné výukové hodině na sjezdovce vzdala a šla se raději vozit na dětské lano na louce mezi chatkami. Tam je ale zase taková rovinka, že stěží uspokojí tříleté děti.

Zázemí pro lyžaře (záchod) je dole v chatě, pod dost prudkým svahem. Scházet ten zledovatělý svah v lyžákách taky není žádná radost.

Z chaty Jurášky na vás dýchnou osmdesátá léta. Ale vaří tam slušně a za rozumné ceny. Přidružená lyžařská škola je lehce punková. Starší osmiletá dcera Klárka si lyžování na Kačenčině sjezdovce docela užívala. Nám ostatním to tam ale moc nesedlo a příště volíme jiné místo.

Aktualizace 7. 1. 2020: Po dvou letech jsme se rozhodli dát Kačenčině sjezdovce ještě jednu šanci. Ale opět nic moc. Jezdil pouze jeden vlek – sotva do dvou třetin svahu. A sjezdovka byla mizerně upravená – s hrboly a přimrzlými kusy ledu o velikosti dlažebních kostek. Naštěstí i v neděli bez čekání na vlek, skoro nikdo tam nejezdí. Tohle místo prostě moc nemusím.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *