Venkohled

Lyžování Šerlišský mlýn

Osadu Šerlišský mlýn tvoří shluk několika rekreačních chalup u horské říčky Bělá, pod hlavním hřebenem Orlických hor, asi 5 km nad obcí Deštné. Vodní kolo už se tu dávno netočí, před sto lety byl mlýn přestavěn na výletní hostinec, dnes horský hotel. Je to hezké a klidné místo, v zimě využívané jako východiště běžkařských stop. Místní klid neruší dokonce ani malý lyžařský areál.

A právě na jediné sjezdovce areálu Šerlišský mlýn jsme si byli s dětmi zalyžovat o prvním lednovém víkendu. Svah nám byl doporučen jako ideální pro výuku lyžování. A toto doporučení se ukázalo jako správné. Sjezdovka je široká a přehledná, bez problematických míst a bočního sklonu. Obtížností je modrá, převýšení není pro bázlivé špunty stojící poprvé na lyžích, ale kdo v pohodě zvládá dětské cvičné svahy, zvládne i Šerlišský mlýn.

Sjezdovka Šerlišský mlýn

Vlek kotva je dlouhý 500 m a horní stanice je jen kousek pod magickou hranicí tisíce metrů nad mořem. Obsluha dolní stanice ochotně každému přistrčí kotvu až pod zadek a zastaví vlek při sebemenším problému. A k tomu dochází celkem často, protože na sjezdovce jezdí hodně začátečníků a lyžařských škol. Ze strany personálu skutečně příkladná péče, o víkendu byl dozor dokonce i u horní stanice, takže nehrozilo, že by kotva vláčela nějakého nešťastného nezkušeného lyžaře za nohu zpátky dolů ze svahu.

Hned pod sjezdovkou je malé parkoviště, ale to bylo o víkendu beznadějně plné. Větší parkoviště je asi 200 m daleko. Parkování je zdarma. K dispozici je i malé občerstvení s venkovním posezením a toalety.

Půldenní lyžování tu přijde dospělého na 300,- Kč, dítě na 250,- Kč. U nás v Železných horách lyžujeme levněji, ale Šerlišský mlýn má skutečnou horskou atmosféru a v porovnání s většími horskými středisky je cena celkem příznivá.

Sjezdovka Šerlišský mlýn

Ač jsme v horách Orlických, počasí bylo první lednovou neděli krušné. Však se tady tomu říká Český ledovec. Pět stupňů pod nulou, vytrvalé sněžení a především silný vítr dělal z lyžování zážitek pro odolné. A přesto bylo na sjezdovce plno a na vlek jsme čekali až 10 minut. Ve všední den bychom si asi zajezdili o hodně lépe, ale dokud nenajdeme způsob jak utéct z krysího závodění od pondělí do pátku ve fabrice, nezbývá než se s víkendovým náporem na horách smířit.

Šerlišský mlýn a tamní modrou sjezdovku můžeme doporučit. Je to příjemné a klidné místo, vlek navíc s ochotnou a pozornou obsluhou.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *