Venkohled

Fitness náramek Xiaomi MiBand

Xiaomi MiBand je nejlevnější fitness náramek na trhu. U nás se prodává za šest stovek a z eBaye se dá objednat za polovinu.

Clipboard02

První dojmy jsou spíše rozpačité. Instrukce psané rozsypaným čajem, párování se podařilo asi na desátý pokus a nabíjení trvalo namísto inzerované jedné hodiny skoro čtyři. Jakmile se ale MiBand rozběhne, šlape naprosto spolehlivě a bez jediného výpadku. Na docházející baterii si začal stěžovat až za 74 (slovy sedmdesát čtyři) dní. To je velmi slušné.

Xiaomi MiBand nabízí dvě zásadní funkce – krokoměr a inteligentní budík.

Clipboard01

Krokoměr je zoufale nepřesný.  Ještě bych chápal, že náramek na pravé ruce může špatně přičítat kroky při manuální práci. Chápu také, že specifický pohyb zápěstí při hraní na kytaru může evokovat chůzi (hodinové cvičení Stairway to Heaven od Led Zeppelin vydá skoro na 1.000 kroků, vyzkoušeno). Ale proč mám už ráno při probuzení pravidelně napočítáno 300 kroků,  to mi hlava nebere. Pokud vím, tak 300 kroků udělám ve spánku jen zcela výjimečně. Dosáhnout s MiBandem všeobecně doporučovaných 10.000 kroků denně je zkrátka příliš snadné.

Inteligentní budík je ovšem super. MiBand sleduje v jaké fázi spánku se nacházíte (žádná věda, jen detekce pohybu) a dokáže čas buzení v rozmezí 30ti minut přizpůsobit. Kdyby mě každé ráno nevzbudila vstávající manželka, měl by MiBand na kvalitu mého vstávání jednoznačně blahodárný vliv.

IMG_0063

MiBand má i několik dalších zajímavých funkcí, jako je odemykání telefonu nebo vibrační upozornění na příchozí hovor, ale to už jsou jen třešničky na dortu.

Náramek se nosí pohodlně a kupodivu drží, s telefonem se páruje přes Bluetooth 4.0 (vyžaduje Android 4.4 KitKat nebo novější) a voda mu nevadí (horkou sprchu ani bazén jsem ale raději nezkoušel). Je to zkrátka kvalitní kus hardwaru s lehce pokulhávajícím firmwarem a softwarem. K dispozici není žádná webová aplikace ani žádné statistiky, jen základní aktuální data.

Pokud vám stačí jen hrubé měření kroků a oceníte inteligentní budík, pak je MiBand velmi dobrá volba. Za pár stovek je to zajímavý úvod do stále populárnějšího světa tzv. wearables – nositelné elektroniky.

Aktualizace 12. 6. 2016: Poslední aktualizace Android aplikace Mi Fit na verzi 2.0.0. přinesla nepříjemnou novinku v podobě zrušení inteligentního budíku. MiBand tak zatím přišel o jednu z nejlepších funkcí. Od aktualizace uplynuly dva měsíce a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se funkce měla vrátit zpět. Oficiální vyjádření Xiaomi k dispozici není.

Aktualizace 16. 7. 2016: Při škrábání po skalách a kluzkých trouchnivějících kmenech v úzké Pivnické rokli jsem MiBand ztratil. Nějakým záhadným způsobem vypadl z gumového náramku, což se mi během půl roku každodenního používání nikdy nestalo. Nový kupovat nebudu. Chybí mi inteligentní budík a náramek bez hodinek navíc budí zbytečnou pozornost. Už nechci po dvacáté vysvětlovat, co to mám na ruce. Možná má smysl poohlédnout se po něčem méně nápadném, třeba Jawbone UP MOVE pecce do kapsy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *