Venkohled

Expozice Archa Noemova

Historická budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze je už 5 let uzavřena. Probíhají intenzivní práce na rekonstrukci. Práce jsou zřejmě natolik intenzivní, že o sebe dělníci zakopávají. Jinak si neumím vysvětlit, že rekonstrukce má trvat 7 let. Ještě jednou slovy – sedm let. Předpokládaný termín otevření budovy je podzim roku 2018. Oprava tedy potrvá déle, než samotná stavba za časů císaře Františka Josefa I.

Některé sbírky jsou ale mezitím vystaveny jinde. S dětmi jsme se byli podívat na výstavě vybraných zoologických exponátů Přírodovědného muzea – Arše Noemově. Archa je ukryta jen o malý kousek dál, hned v protější budově bývalého Federálního shromáždění (později Rádia Svobodná Evropa).

Je to podivný prostor s dlouhými chodbami, po kterých návštěvníky postrkuje četný a zbytečný personál. Například přede dveřmi do sálu s obrovským nápisem Archa Noemova stojí znuděný chlap, který ukáže rukou na dveře a řekne: “Tudy, prosím.” A to ještě projevuje víc života, než hlídači uvnitř, kteří ožívají, jen když někdo vytáhne foťák s bleskem. Přísahám, že ve skleněném pohledu vycpaného bizona byla větší jiskra.

IMG_0439_600x400

Samotná Archa Noemova je určena zejména pro rodiny. Celá expozice je moc hezky udělaná, bohužel je ale malá. V historické budově Národního muzea se dal strávit celý den. Archa Noemova je i s velmi zvídavými dětmi nejvýše na hodinu.

IMG_0451_600x400

Pokud nelije jako z konve, asi je lepší za zvířaty vyrazit do ZOO. A v případě Národního muzea nezbývá než ještě pár let počkat a těšit se,  jak se povede proměna historické novorenesanční budovy v moderní muzejní prostor.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *