Venkohled

Alone in the Wilderness

Vždy je lepší prožít malé dobrodružství na vlastní kůži, než velké u televize.  Přesto čas od času trocha filmové inspirace neuškodí. Záběry z dokumentu Alone in the Wilderness (Sám v divočině) jsou staré skoro půl století a navíc byly natočeny amatérskou kamerou na levný 16mm film. Věk ale těmhle obrázkům na působivosti rozhodně neubírá.

V roce 1968, v dvaapadesáti letech, nechal Dick Proenneke civilizaci za zády a odešel do Aljašské divočiny. S sebou měl jen nejnutnější nástroje. Sekeru, pilu, dláto, vrták, hoblík. Taky pušku, nůž a rybářský prut. A navíc stativ s 16mm filmovou kamerou na kličku. Na březích jezerního komplexu Twin Lakes si postavil srub. Svůj život v aljašských horách i pozorování divoké přírody  pak dokumentoval filmovou kamerou.

Alone in the Wilderness

Alone in the Wilderness

Dick Proenneke nebyl snílek. Žádný Christopher McCandless. Byl to silný houževnatý chlap, který velmi dobře věděl, co dělá. Aljašku navíc výborně znal.

Filmové záběry stavby srubu jsou především oslavou skvělého řemesla. Ať už Dick opracovává hrubé klády, pokládá střechu, vyrábí dřevěné (!) panty do dveří, vytváří vlastní nádobí, nebo třeba jen připravuje jídlo, vždy je doslova radost se na to koukat.

Dick Proenneke žil ve svém srubu v divočině přes třicet let. Hodinový film Alone in the Wilderness zachycuje první rok a pravidelně se objevuje na předních místech žebříčků nejlepších outdoorových dokumentů všech dob.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *