Venkohled

Zámek a zámecký park Žleby

Barevné a slunečné babí léto jede na plné pecky. Třetí říjnovou neděli jsme s dětmi strávili na zámku a v zámeckém parku Žleby. Státní zámek ležící asi 20 km od Kutné Hory láká na luxusní romantické interiéry, rozsáhlou sbírku zbraní a zbroje, anglický park a přidruženou zámeckou oboru.

Z nabízených prohlídkových okruhů jsme zvolili I. (kouzlo romantického zámku). Prohlídka (nedotýkat, nefotografovat, nedýchat) trvá asi hodinu a zámecké interiéry jsou skutečně krásné.

Informace ze samotného výkladu jsem ale zapomněl ještě než za námi zapadla branka zámeckého nádvoří. Ruku princezny a půl království pro průvodce, který dokáže výkladem skutečně zaujmout a nastínit obraz každodenního života na zámku i v podzámčí.

Zatímco ze zámeckých interiérů jsem byl mile překvapen, anglický park i přes doslova ideální počasí zklamal. Park se rozkládá na obou březích řeky Doubravy a chybí mu nějaký centrální bod, kolem kterého by se dalo kroužit. Na říčce Hostačovce, při jejím ústí do Doubravy, je zajímavý vodopád a z parku jsou hezké výhledy na zámek. Ale co s tím vším, když se z každého směru musíte stejnou cestou vrátit?

Vstup do parku je zdarma, ale jinak peníze ve Žlebech vybírat umějí. Parkování 50,- Kč, rodinné vstupné na I. prohlídkový okruh 380,- Kč, rodinný vstup do zámecké obory 180,- Kč. A to ještě nepočítám rodinný oběd. Hospůdka U Kosů je hned naproti parkovišti před vchodem do zámku a ceny mají naštěstí lidové.

Obora Žleby je pro veřejnost otevřena od května do září. O víkendech jsou tam navíc k vidění ukázky dravců a krmení. V polovině října jsme ale měli smůlu. I když bylo počasí na tričko s krátkým rukávem, narazili jsme na masivní zamčenou bránu a vysoký plot.

Čas od času ve Žlebech pořádají speciální akce, např. vánoční prohlídky nebo oživenou zámeckou kuchyni. Mohlo by to být o něco zajímavější, než je běžná prohlídka.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *