Venkohled

Recenze: Paddleboard ITIWIT 11′ (Decathlon)

Když jsem před několika lety poprvé uviděl paddleboard, pomyslel jsem si, jaká je to hloupost. Kdo by chtěl při pádlování stát, když si může sednout do pohodlné turistické kánoe, případně sportovního kajaku? Nemluvě o lidech, kteří se na paddleboardu stavějí na hlavu.

Byl bych skvělým konzultantem pro venture kapitálové investice. V trendech se totiž naprosto vždy mýlím. A fenomén Stand Up Paddle (SUP) nebyl výjimkou. Paddleboardy jsou dnes na každém druhém rybníku.

I my jsme si jeden pořídili, konkrétně ITIWIT 11′ z Decathlonu. A v této recenzi bych se chtěl ohlédnout za jedním rokem používání tohoto levného nafukovacího paddleboardu.

Decathlon a značka ITIWIT

Decathlon dělá sport dostupnější. V mnoha velkých prodejných nabízí bohatý výběr vybavení pro sezónní sporty. A to za bezkonkurenčně nízké ceny. Jedním dechem je ale třeba dodat, že levné produkty z Decathlonu bývají velmi často strašně nekvalitní. V Decathlonu tak automaticky sahám po dražším zboží.

Itiwit, ITWIT, ITIWIT, ITIwIT (koukal jsem na tu značku celé léto, ale stejně jsem si ji nebyl schopen správně zapamatovat), odkazuje k Inuitům, původním obyvatelům Arktidy a Grónska, dávným vynálezcům kajaků. Budiž, v nezapamatovatelnosti názvu značky ITIWIT směle konkuruje masokombinátu ZŘUD.

Jde o britského výrobce nafukovacích paddleboardů a kajaků, které dodává výhradně pro Decathlon. Jinde tedy paddleboardy ITIWIT nekoupíte. Skoro bych si tipnul, že podobně jako za francouzskou značkou Quechua, i za založením ITIWITu stáli lidé z Decathlonu.

Nafukovací ITIWIT 11′, pumpa a skládací pádlo

Označení 11′ odkazuje k délce ve stopách, 11 stop. A protože nežijeme v USA ani v zemích bývalého Commonwealthu a je nám bližší metrický systém, 11 stop je 3,35 m. Paddleboard tedy není žádný drobek, má skoro tři a půl metru, široký je 86 cm a vysoký 15 cm. Na klidné vodě je velmi stabilní a je tedy vhodný i pro naprosté začátečníky.

Překvapilo mě, že nafouknutý paddleboard je tvrdý jako prkno. I při velkém zatížení se neprohne ani o píď. Aha, jsme zase u nesrozumitelných imperiálních jednotek. Tak jinak, i při plném zatížení se neprohne ani o chlup. Tomu už všichni rozumíme.

Vloni udával Decathlon maximální zatížení 235 kg, letos dokonce 320 kg. Nevím jestli paddleboard skutečně zvládne 320 kg, ale nejspíš ano, i když si namočíte palce u nohou. Zkoušeli jsme na něm jezdit ve čtyřech (2 dospělí a 2 děti) a úplně v pohodě.

Vyfouknutý paddleboard se vejde do metr vysokého jednoduchého batohu, spolu s pumpou a složeným pádlem. Batoh má něco přes 10 kg a dá se v pohodě donést těch pár stovek metrů od auta k vodě.

Pumpu a skládací pádlo je třeba dokoupit zvlášť. Paddleboard se pumpuje na 15 PSI. Zase ty imperiální jednotky, PSI odpovídá síle váhy jedné libry na palec čtvereční. Tentokrát ale převádět nemusíme, protože manometr jednoduché dvojčinné ruční pumpy od stejného výrobce tlak v PSI přímo ukazuje. Pumpa ITIWIT 20 PSI sice občas kvílí jako raněné zvíře, ale funguje dobře.

Nafouknutí paddleboardu trvá 5 – 10 minut a ke konci je to trochu makačka. Každý chlap to zvládne, ale subtilnější a fyzicky neaktivní ženy s tím možná mohou mít trochu problém.

Drop-stitch konstrukce vypadá dobře, nášlapná protiskluzová vrstva sice evokuje potřebu koupit lepidlo, ale celou sezónu držela naprosto bez problémů.

Proč jsou vlastně paddleboardy tak úspěšné?

Nejspíš protože jsou jednoduché. Každé dítě je zvládne. A jak jsou jednoduché, tak jsou rychle připravené. Večer po práci přijedete k vodě a za 10 minut už pádlujete vstříc zapadajícímu slunci.

Stále trvám na tom, že na splouvání řek a všeobecně chlupatou vodu je paddleboard mimořádně debilní prostředek. Ale na průzkum českých písníků, rybníků a přehrad je prima. A hodí se i pro děti na letní blbnutí u vody.

Jen pozor na to, že kdo není absolutní vlk samotář, bude potřebovat paddleboardy alespoň dva. Pro rodinu s dětmi je větší počet paddleboardů nutností.

Závěrem

ITIWIT 11′ se v Decathlonu prodává bez koruny za devět tisíc. Patří tedy ve své velikosti a nosnosti k nejlevnějším paddleboardům na trhu.

Když jsme letos kupovali další paddleboard, ze zvědavosti jsme zvolili konkurenční Mistral Allround 10,6′ z Lidlu. A ITIWIT 11′ se ukázal skoro ve všech směrech jako lepší produkt. Navíc Decathlon nabízí k dokoupení další příslušenství, jako jsou náhradní ploutve, ventilky, lepící sady a podobně. A to se může hodit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *