Venkohled

Průhonický park

NÁROČNOST

11 km (okruh; na několika místech lze zkrátit), snadný terén, 2h25m.

PARKOVÁNÍ

Parkoviště před Průhonickým zámkem, 30 Kč/hod.

ATRAKTIVITA

Průhonický park je (spolu s Průhonickým zámkem) zapsán na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO. Ve Středočeském kraji se podobné prestiži těší jen historické centrum Kutné hory.

Vstup do parku je zpoplatněný, za rodinné vstupné tam necháte 260 Kč. Zpoplatněné je i parkování u obou vstupů po parku, takže odpolední výlet se prodraží.

Parkem vedou tři návštěvnické okruhy. My jsme samozřejmě prošli ten nejdelší – III. Vyhlídkový okruh. V pokladně je vhodné vzít s sebou mapu, ačkoli trasy jsou velmi dobře značené.

V blízkosti Průhonického zámku je to hodně načančané, dál už je to jen obyčejný lesopark. Čas od času se na trase nabízejí hezké výhledy na rybníky vybudované na potoce Botič.

Ačkoli je park v podstatě vklíněn mezi Pražský okruh a dálnicí D1, jen v něm naprostý klid. A v částech vzdálenějších od zámku i liduprázdno. Jen nás překvapila hejna komárů, která nás bez ohledu na parní letní den nenechala ani na chvilku vydechnout.

III. Vyhlídkový okruh Průhonickým parkem nám spolu s prohlídkou nádvoří zámku zabral asi dvě a půl hodiny. Za 260 Kč rodinného vstupného (a další kilo za parkování) to asi nestojí. Stejně hezká místa plná zeleně, rybníků a pěšin jsou k vidění kdekoli v české přírodě. Ale jak říkala Káťa: „Pro Pražáky dobré.“

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *