Venkohled

Na skok v Rize

V hlavním městě Lotyšska a současně největším městě celého Pobaltí jsem byl na krátké pracovní cestě. S kolegou jsme vyšetřili čas i na prohlídku města. Historické centrum Rigy je svou krásou proslulé, však je také zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

Vůbec nejsem městský typ a courání po kočičích hlavách v křivolakých uličkách a kličkování mezi zahrádkami stylových a drahých restaurací mi moc nesedí. Ale nutno přiznat, že historické centrum Rigy má své kouzlo.

Staré Město, Riga

Nabízí se samozřejmě srovnání s Prahou. Pokoušet se protlačit mezi davy turistů přes Karlův most na Staroměstské náměstí je zážitek pro masochisty. V Rize je to jiné. Historické centrum je větší a nemá žádný centrální bod, do kterého by se všichni tlačili. A turistů je v Rize překvapivě málo, takže všude se dá volně chodit a nikde žádné davy. Stará Riga je skutečně krásná – malebné uličky, prostorná náměstí, kostely i cechovní domy. Na hlavami se ozývá chechtání racků. K centru přiléhají upravené parky s řadou mostů přes městský kanál – rameno řeky Daugavy.

Městský kanál, Riga

Doposud jsem v Pobaltí nebyl a tamní trojici států jsem měl za lehce splývající pohrobky bývalého Sovětského svazu. Lotyšsko je ale v Evropské unii, NATO i Schengenském prostoru. Platí se eurem.  Infrastruktura, alespoň v Rize, funguje na výbornou. Všude je čisto, na každém rohu veřejné záchody, v noci je město naprosto bezpečné. Vlastně si nevzpomínám, že bych se v nějaké evropském městě cítil v noci tak bezpečně, jako v Rize. Snad i proto, že horké hlavy z jihu se zatím do Lotyšska nehrnou.

Uličky Staré Rigy

A nejsilnější dojem z Rigy? Hezké ženy. Štíhlé a vysoké Lotyšky jsou skutečně půvabné.

Prohlídka Staré Rigy je tak na půl dne. Nadšenci, kteří si rádi posedí na předzahrádkách stylových restaurací a ochutnají místní speciality, mohou v Rize strávit 2 – 3 dny.

Park Bastion Hill, Riga

Slyšel jsem o víkendových nájezdech za dostupným alkoholem a sexem, Riga je v této souvislosti přezdívána za Bangkok Pobaltí. Nevím, jak to vypadá o víkendu, ale v pracovní dny je v centru Rigy naprostý klid.

Kronvalda park, Riga
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *