Venkohled

Na skok v Amsterdamu

Začátkem března 2012 jsem byl na velmi krátké návštěvě Amsterdamu. Do nizozemského hlavního města jsme přijeli večer a druhý den odpoledne, po návštěvě ATC Global – veletrhu zaměřeného na řízení letového provozu, se zase vraceli zpátky. Z Amsterdamu jsme tedy stihli vidět jen část samotného centra. O starobylém městě u ústí řeky Amstel teď následuje pár nesetříděných poznámek.

 

Nizozemsko je malá země. Kdysi jsem četl, že když Nizozemec vyjde ze dveří svého domu, zakopne o boty souseda. Ovšem teprve v úzkých uličkách centra Amsterdamu, na prudkém schodišti a v hotelovém pokoji o velikosti větší toalety mi to skutečně došlo. V Nizozemsku je zkrátka všechno malé. Zdá se ale, že místní se s tím docela dobře vyrovnávají.

Red Light District je především velkou turistickou atrakcí. Kolem prostitutek za výlohami proudí davy lidí, jen zlomek z nich jsou ale potenciální zákazníci.

S charakteristickou vůní marihuany se potkáváte na každém rohu. Ve městě je nepřeberné množství coffee shopů, kde se tráva legálně prodává.

Přes všudypřítomnou prostituci, lehké drogy i multikulturní směsici obyvatel a návštěvníků, mi noční Amsterdam přišel naprosto bezpečný.

Úzké a křivolaké amsterdamské uličky patří cyklistům. Jede-li Nizozemec na kole (vlastně na herce vzdáleně připomínající legendární Ukrajinu), všechno živé se musí klidit z cesty.

Pokud se hotel v centru Amsterdamu chlubí možností parkování, pak to nejspíš znamená, že si můžete zkusit najít volné místo v okolních úzkých a přeplněných uličkách a zaplatit 5 €/hod.

Štíhlé blonďaté Nizozemky prohánějící se po centru Amsterdamu na kolech jsou neobyčejně půvabné.

Jeden den (nebo dokonce jen pozdní večer a brzké ráno) je na prohlídku Amsterdamu zoufale málo. Je třeba vyhradit si alespoň dva dny.

Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *