Venkohled

Aplikace Fripito: Od fotografů pro fotografy

Fripito je fotografický cestovatelský průvodce pro telefony a tablety s iOS nebo Androidem. Aplikace prostřednictvím galerie fotografií a offline map doporučuje místa, kde se dají pořídit opravdu dobré snímky. Každá ukázková fotka je doplněna informacemi z EXIFu a komentářem fotografa. Začínající fotografové se tedy mohou učit nápodobou – mají k dispozici místo, kompozici, denní dobu i nastavení fotoaparátu. Velmi dobří fotografové pak mají možnost své průvodce prostřednictvím Fripita prodávat.

Samotná aplikace je zdarma a ceny průvodců se pohybují kolem dvou stovek. Na první pohled se to může zdát hodně, ale v rozpočtu cesty se takový náklad ztratí a za lepší fotky to určitě stojí.

Fripito přichází s velmi zajímavým a originálním konceptem a navíc se jedná o český projekt.

Aplikace, první dojmy

Screenshot_2016-02-26-13-55-05

Zkoušel jsem Fripito 2.0.6.alfa pro Android. Aplikace je přehledná, graficky velmi příjemná a svižně šlape i na telefonu nižší střední třídy. Ovládání je jednoduché a intuitivní. K dispozici je zhruba padesátka průvodců, v každém průvodci 50 – 80 skvělých fotografií. Průvodce lze vybírat i na přehledné mapě světa.

Výhrady mám snad jen ke zmatečné nabídce doplňkových textů. Ty jsou jen očíslovány a náhodně rozházeny mezi fotografie. Lze jen hádat, kde jsou informace o dopravním spojení, kde tipy na dobré restaurace a kde třeba stručná historie města.

Poznáte, co se skrývá pod texty 2, 5, 7 a 10?

Poznáte, co se skrývá pod texty 2, 5, 7 a 10?

Nabídka průvodců

Fripito se profiluje jako globální projekt, k dispozici jsou průvodci ze všech kontinentů s výjimkou Antarktidy. Odvrácenou stranou globálního projektu je ale jen velmi omezená nabídka lokálních průvodců, Českou Republiku zatím zastupuje jen Praha, Český ráj, České Švýcarsko, Moravské Toskánsko a Pálava.

Celý koncept Fripita samozřejmě stojí a padá s kvalitou jednotlivých průvodců. Zatím se ale zdá, že provozovatelé drží laťku schvalování hodně vysoko, takže dostupné průvodce jsou sestaveny z opravdu dobrých fotografií. Ostatně, autorem většiny průvodců je Honza Březina, zakladatel projektu, což je bezesporu skvělý fotograf.

Test venku

Dost teorie, je čas popadnout fotobrašnu a vyrazit ven. Využil jsem volnou chvilku v Praze a na cestu z letiště naplánoval několik zastávek podle průvodce Okouzlující Praha.

 

Screenshot_2016-02-26-14-37-54

Přiznám se, že mi hodnou chvíli trvalo, než jsem přišel na to, jak vybraná místa v aplikaci označit do Map Google. Tady bych čekal trochu intuitivnější přístup, protože většina lidí asi bude, stejně jako já, plánovat své cesty především v počítači.

Další malé výhrady mám ke konkrétnímu průvodci Okouzlující Praha. V informacích k fotografiím chybí údaje o vstupném, které leckdy může být nemalé. Postrádal jsem také více praktických tipů pro fotografy, např. kde se opravdu neobejdu bez stativu a kde si vystačím s pytlíkem rýže a blízkou zídkou.

Screenshot_2016-02-26-14-35-22

Ale jinak vše funguje skvěle. Pořídil jsem pár fotek s navlas stejnou kompozicí. K dokonalosti  jim samozřejmě chybějí jedinečné světelné podmínky, za kterých je většina ukázkových obrázků pořízena.

Závěrem

Na Fripitu je znát, že ho dělají profíci a s nadšením. Neumím posoudit, nakolik bude globální koncept životaschopný, ale každopádně tvůrcům fandím. A těším se, že se bude nabídka průvodců rozšiřovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *