Venkohled

6 softwarových nástrojů, které používám při vytváření téměř každého článku na blogu

Než se doma vysekáme z jakési virózy a budeme moci vyrazit na zasněžené svahy, rád bych vám ukázal svou bedničku s nářadím, sadu softwarových nástrojů, které používám při vytváření prakticky každého článku na Venkohledu. Snad se to někomu bude hodit.

Microsoft OneNote

Jednoduchý poznámkový blok pro všechna myslitelná zařízení. Moje základní a zdaleka nejpoužívanější aplikace. Venku si v telefonu udělám pár poznámek a doma článek dopíšu na notebooku. Synchronizace probíhá automaticky a funguje celkem spolehlivě. Moc rád bych na vážné texty používal FocusWriter  (dokonce v něm mám připraveno vlastní prostředí s nerušícím a vkusným hambatým obrázkem), nakonec ale vždy skončím u jednoduchého OneNote. Šikovný editor, který má všechny funkce, které skutečně potřebuji. Navíc je zdarma.

Microstft OneNote

Digital Photo Professional

Fotím zásadně do RAWu. Tato digitální obdoba negativu už mi zachránila spousty fotek, které by jinak byly na vyhození. Digital Photo Professional (DPP) je software, který dodává Canon ke svým digitálním zrcadlovkám. Bez sériového čísla zrcadlovky si aplikaci nestáhnete. Nástroj je určen takřka výlučně pro úpravu RAWů. DPP vlastně není nic moc, vlastně je s podivem, že takový uživatelský děs vydává Canon za špičkový profesionální nástroj, ale pro moje skromné potřeby stačí.

Digital Photo Professional

Zoner Photo Studio

Kdysi jsem na jakémsi malém cestovatelském festivalu vyhrál Zoner Photo Studio 13, šikovný program pro úpravy a organizaci fotek. Dělám v něm všechny základní úpravy – ořezy, změny velikostí, třídění do složek. Brněnský Zoner přichází každý rok s novou verzí, ale nikdy jsem neměl potřebu ji kupovat.

Zoner Photo Studio

Jako výchozí prohlížeč obrázků je Zoner Photo Studio (ZPS) zbytečně robustní, raději používám IrfanView, to je software ze staré školy, dělá jen to co má a nesnaží se mi nic vnucovat. Až do verze X v ZPS chyběla práce s vrstvami, takže když (velmi zřídka) potřebuji udělat náročnější grafické úpravy, se skřípěním zubů používám Gimp. Než se tahle GNU svobodná multiplatformní aplikace vůbec spustí, většinou si to rozmyslím a celý obrázek raději vyhodím. A to je dobře, protože v minimalismu je síla a umění mazat a zkracovat je jedna z nejdůležitějších a přitom tolik podceňovaných  dovedností každého tvůrce.

Wunderlist

Zálohovat data, vyřešit problém s pluginem, oživit vzhled, zkontrolovat stav Google indexu, opravit chybu ve starším článku, … 100 + 1 maličkost, kterou je potřeba na blogu udělat. Zkoušel jsem řadu různých aplikací pro správu úkolů a Wunderlist mi sedí nejvíc. Snad proto, že není zbytečně překombinovaný a to co dělá, dělá dobře. Prostě německá kvalita. Samozřejmostí je synchronizace a přístup ze všech myslitelných i nemyslitelných mobilních zařízení.

Wunderlist

Úspěšnou aplikaci (spolu s celou firmou) koupil v roce 2015 Microsoft, neudělal v ní žádnou viditelnou změnu a na podzim 2017 představil přímého nástupce, Microsoft To-Do. To-Do vypadá nachlup stejně jako starší bráška, ale zatím jsem ho nezkoušel.

Code Writer

I když Venkohled běží na redakčním systému WordPress, čas od času se přeci jen nevyhnu nutnosti zasáhnout přímo do zdrojového kódu. A v takovém případě používám Code Writer. Možná to není kdovíjak sofistikované vývojové prostředí, ale na základní práci stačí. V koukání do zdrojáku je navíc něco zenového. Několik let jsem se živil jako (celkem mizerný) programátor. Kdyby udeřilo deset egyptských ran, voda se změnila v krev, přemnožily se žáby, komáři, mouchy a kobylky, lidé i zvěř by onemocněli morem a vředy, zem by byla bičována krupobitím, nastala by neproniknutelná tma a došlo by pobití prvorozených, snad bych se mohl k programování v nějaké formě vrátit.

Code Writer

Google Disk

Lidé se dělí na ty, kteří už o data přišli a na ty, kteří o ně teprve přijdou. To je známá a léty ověřená skutečnost. Proto všechna důležitá data synchronizuji mezi počítači a cloudem. Google Disk nabízí zdarma 15 GB a zatím se do toho vejdu. Klientská aplikace byla v rámci zmatení nepřítele přejmenována z Disku Google na Zálohování a synchronizace od Googlu a začala zuřivě nabízet zálohování pro každý kolík, který do notebooku strčím. Ale jinak funguje celkem pěkně a spolehlivě. Používám Google Disk už několik let a zatím jsem nezaznamenal žádný zásadní problém.

Google Disk

Máte-li jiné tipy na zajímavé a užitečné aplikace, tak sem s nimi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *