Venkohled

5 nejlepších dobrodružných knih mého dětství

Čtu knihy bezmála pětatřicet let a přečetl jsem jich možná ke dvěma tisícům. Chci se teď na okamžik vrátit do dětství, kdy je fantazie nejbarvitější a osobnost člověka je formována. Četl jsem všechno, co mi přišlo pod ruku. Zdaleka si nepamatuji všechny knihy, ale ty zásadní ano. Následující pětice leží v šuplíku mých vzpomínek úplně nahoře.


Holubí pošta

Arthur Ransome

Celá série jedenácti knih o Vlaštovkách a Amazonkách je fantastická. Poválečná vydání, nádherně ilustrovaná Zdeňkem Burianem, provázela celé mé dětství. Táta si jich velmi cenil, prožil podle nich svá mladá léta. Dokonce si s kamarádem postavili plachetnici a plachtili v Pardubicích na Labi. Knihy měl u sebe ve skříni a postupně mi je při zvláštních příležitostech půjčoval. Tou první byla Nechtěli jsme jet na moře a dodnes si pamatuji, jak jsem se nemohl odtrhnout od dramatického příběhu dětí zanesených bouří na širé moře. A tou snad vůbec nejlepší byla právě Holubí pošta. Snad proto, že v ní vystupují všichni – Vlaštovky, Amazonky i Dick s Dorotkou. A právě sourozenci Callumovi, přemýšlivý vědátor Dick a zasněná spisovatelka Dorotka, mi byli nejbližší. Rád na napínavé hledání zlata v opuštěných štolách a táboření ve zdánlivě vyschlém kraji Vrchoviny vzpomínám. Dnes jsou ransomovky spíše na okraji dětského čtenářského zájmu a to je veliká škoda.


Volání divočiny

Jack London

Už při samotném vyslovení jména Jacka Londona se vybaví drsná romantika a oslava síly člověka. Jako kluk jsem tím byl doslova uchvácen. Objížděl jsem antikvariáty a sháněl všechny jeho knihy. Příběhy o moři, dalekém severu, lidech na okraji společnosti, boxerech, revolucionářích i pirátech. Volání divočiny je snad nejlepší příběh o psu, jaký byl kdy napsán. Buck, kříženec bernardýna a skotského ovčáka, je jednoho dne surově vytržen z pohodlí soudcova domu v prosluněném údolí Santa Clara a ocitá se na mrazivém Severu. Na Klondiku totiž vrcholí zlatá horečka a silní svalnatí psy s teplou dlouhou srstí jsou velmi potřební. Buck se musí rychle naučit rvát se v nehostinném prostředí o holý život… Vydání, které jsem jako kluk znovu a znovu čítával, bylo doplněno řadou vynikajících povídek z prostředí Aljašky – povídek plných drsné romantiky a dobrodružství, a také mnoha nádhernými barevnými fotografiemi.


Poklady dobrodruhů

Miloš Kosina

Sbírka deseti dobrodružných povídek o prokletí zlata a pohnutých osudech lidí, kteří podlehli jeho moci. Zlato Aztéků, Karavana otroků, Stín Kolumbův, Dvanáct opičích lebek, Kokosový ostrov, Černý kouzelník, Muž se zlatou mincí, Zelený ledovec, Dutá hora a Bič boží. Poklady ukryté do dnešního dne na dně oceánů, ve vysokých horách, na malých ostrovech i jinde. „Zlato má barvu krve,“ říkají ve Španělsku. Miloš Kosina v této povídkové sbírce ukazuje, že obrovské bohatství nikomu štěstí nepřineslo. Možná to byla lehle braková četba, ale vzpomínám na ni s velkou nostalgií. Vydání z roku 1948 doprovodil řadou nádherných obrázků Zdeněk Burian.


Sever, můj domov

Walt Morey

Vzpomínáte si ještě na edici KOD, Knihy odvahy a dobrodružství, kterou vydával tehdejší Albatros, resp. Státní nakladatelství dětské knihy? Četl jsem z této edice vše, co mi přišlo pod ruku. A snad nejraději jsem měl dva dobrodružné příběhy, které sepsal Walt Morey. Příběhy zasazené do nádherného prostředí Aljašky. Zima v kaňonu a Sever, můj domov. Druhá jmenovaná kniha vypráví příběh patnáctiletého sirotka Brada, který nachází druhou rodinu u rybáře Eda a jeho ženy Anny. Brad se učí zálesáckým dovednostem i tvrdé práci na rybářské lodi. V dramatickém závěru čeká Brada nejtěžší zkouška, když je konfrontován se snahou své příbuzné odvést ho z aljašské divočiny do velkoměsta.


Muž se srdcem kovboje

Jack Schaefer

„Do frasa, vždyť je to jenom kůň, ne?“ Záměrně jsem na konec tohoto seznamu zařadil knihu, u které se cílová skupina čtenářů nachází na pomezí mezi dětstvím a dospělostí. Možná jsem jako kluk dokonce více oceňoval Jezdce z neznáma. Muž se srdcem kovboje je ovšem kniha se zcela jedinečnou atmosférou. Vypráví životní příběh muže, který se svého způsobu života odmítá vzdát i přesto, že jeho éra již končí. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století dochází ke konci věku osídlování amerického “divokého západu”. Velké obchodní společnosti skupují krajinu, dřevěné ploty farem nahradily ostnaté dráty, železnice dokáže přepravit mnohem více dobytka a na zablácených cestách se objevují první automobily. Ale Monte Walsh zůstává až do konce věrný svému řemeslu… Muž se srdcem kovboje je kniha, nad kterou zamáčkne slzu i nejeden dospělý chlap.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *